Zdolność kredytowa – co biorą pod uwagę banki?

Aby otrzymać jakikolwiek kredyt w banku należy posiadać mniejszą lub większą zdolność kredytową, wszystko zależy od tego o jaki kredyt wnioskujemy. Niestety nie posiadając zdolności kredytowej, kredytu nie otrzymamy. Co więc warto wiedzieć o zdolności kredytowej przed staraniem się o zobowiązanie oraz co najczęściej banki biorą pod uwagę?

Zdolność kredytowa – czym jest?

Przede wszystkim zacznijmy od tego czym owa zdolność kredytowa jest. Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia kredytu przez pożyczkobiorcę wraz z odsetkami, w czasie określonym w umowie. Właśnie od tego zależy jak wysoki kredyt konsumpcyjny lub hipoteczny może nam przyznać bank.

O co bank zapyta i co sprawdzi?

Bardzo ważną kwestią w ocenie naszej wiarygodności oraz możliwości finansowych jest to, jakie mamy zarobki oraz na jakiej umowie pracujemy. Wiadomo, że bank najbardziej przychylnie będzie patrzył na osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, idealnym zatrudnieniem jest to w instytucjach publicznych. W każdym razie w zależności od kredytu, przedstawiciel banku może nam zadawać wiele pytań, takich jak:

  • wysokość dochodów,
  • posiadany majątek,
  • forma zatrudnienia,
  • długość okresu zatrudnienia oraz jego terminowość,
  • czas istnienia firmy na rynku,
  • wiek,
  • posiadane zobowiązania kredytowe,
  • rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.

W ten sposób zostanie ustalony nasz profil kredytobiorcy, pamiętajmy, że wszelkie produkty kredytowe – linia odnawialna, karta kredytowa oraz aktualne zobowiązania w ratach będą wpływać negatywnie na naszą zdolność kredytową. Inaczej rzecz wygląda, kiedy obowiązywały one przed wnioskowaniem o kredyt i zostały spłacone w terminie i całości, a aktualnie nie istnieją – w ten sposób nasz wizerunek będzie lepszy w oczach banku, będziemy bardziej wiarygodni jako kredytobiorcy.

Sprawdź: Co jeśli nie dostaniemy kredytu? Twoje opcje w razie odmowy banku.

Wydatki tak samo ważne jak dochody

Cóż, ale nie tylko o powyższe rzeczy może zapytać nas bank. Przez przedstawiciela banku mogą być analizowane również nasze wydatki i tu będziemy pytani o wydatki, a po odjęciu ich od zarobku nie może nam zostawać mniej niż ewentualna rata kredytu z odsetkami.

Pamiętajmy również, że o naszej zdolności kredytowej decyduje również posiadanie rodziny. Pracujący małżonek podnosi zdolność kredytową, dziecko – obniża.

Przed pójściem do banku możemy sami sprawdzić naszą historię kredytową, udając się do Biura Informacji Kredytowej. Dane te otrzymamy bezpłatnie raz na sześć miesięcy.

Oczywiście nie przy każdym kredycie będziemy sprawdzani w tak dużym stopniu, im mniejsza kwota kredytu tym mniej formalności. Należy również mieć na uwadze fakt, że branie niewielkich kredytów, rat na sprzęt RTV itp. będzie podnosiło naszą zdolność kredytową, więc jeśli planujemy kiedyś jakiś większy wydatek np. kupno mieszkania, zaczynajmy budować wiarygodną historię kredytową jak najwcześniej.

Polecane wpisy