Współpraca z doradcą kredytowym – zalety i wady

Jedni chętnie korzystają z pomocy doradcy kredytowego, inni uważają go za zbędne ogniwo podczas współpracy z bankiem, a za jego cel uznają naciągnięcie klienta na większy wydatek. Taki stereotyp negatywnie wpływa na zawód pośrednika, dlatego pokrótce omówimy jego obowiązki i działalność – poniżej najważniejsze wady i zalety.

Pośrednik kredytowy – główne obowiązki

Kredyt to poważne zobowiązanie, zwykle na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Pomoc doświadczonego specjalisty może okazać się wielkim wsparciem podczas podejmowania decyzji, a także ułatwi i przyspieszy ten proces.

Przede wszystkim pośrednik ma pomóc w zebraniu, analizie i wyborze najlepszej dla swojego klienta oferty kredytowej. Zwykle ma dostęp do poszczególnych z nich, ma też rozeznanie i potrafi zarekomendować korzystne opcje, a także wynegocjować z bankiem ofertę dopasowaną do oczekiwań i możliwości klienta.

Proste formalności

Proces uzyskiwania decyzji kredytowej i dopełniania formalności jest skomplikowany dla osoby niezorientowanej, dlatego warto zdecydować się na współpracę z pośrednikiem kredytowym. Przeprowadza on klienta przez cały proces, od początku do końca, czyli podpisania umowy kredytowej.

Doradca usprawnia i przyspiesza te działania, przygotowuje oferty, ale i pomaga skompletować potrzebne dokumenty. Wiele banków wraz z kredytem wymaga wykupienia ubezpieczenia na mieszkanie lub życie – pośrednik przeanalizuje całą ofertę i doradzi, czy jest ona korzystna.

Priorytet – dobro klienta

Przede wszystkim pośrednik kredytowy działa dla dobra i korzyści klienta. Jego obowiązki nie ograniczają się do znalezienia kilku ofert, lecz wyselekcjonowania wybranych z nich, które mogą zainteresować osobę poszukującą dobrej oferty.

Doradca towarzyszy klientowi na każdym etapie tego procesu – przedstawia propozycje, omawia ich plusy i słabe strony, wskazuje też wymagania i daje praktyczne wskazówki mające na celu ułatwić i przyspieszyć uzyskanie pozytywnej decyzji w banku. Może też przejąć część formalności, a klient zaoszczędza w ten sposób czas oraz pieniądze.

Oferta dopasowana do potrzeb

Doświadczony pośrednik może szybko znaleźć najlepsze oferty, dopasowując je do potrzeb i możliwości klienta. Przeanalizuje warunki kredytowania i wskaże najważniejsze różnice. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie umawiać się na spotkania z przedstawicielami banków czy przyswajać podstawowej wiedzy z tego zakresu.

Poza tym doradca może wynegocjować z bankiem optymalne warunki dla danego klienta – np. omówi specjalne wymagania, dzięki czemu bank zaproponuje ofertę bardziej dopasowaną. Opieka pośrednika jest korzystna także dla banku – to mniejsze ryzyko błędów w dokumentach i ew. korekt.

Nie tylko same korzyści…

Współpraca z pośrednikiem nie musi oznaczać samych korzyści. Należy unikać doradcy, który działa jako naciągacz i wskazuje klientom niekorzystne oferty, za które uzyska wyższe gratyfikacje finansowe. Warto zatem kierować się opiniami pozyskanymi od znajomych, sprawdzić kompetencje oraz referencje.

Polecane wpisy