Skup nieruchomości: najważniejsze fakty

Z dostępnych na chwilę obecną danych statystycznych w sposób dość jednoznaczny wynika, że Polacy nadal stosunkowo niechętnie korzystają z takich rozwiązań, jak szeroko rozumiany skup mieszkań oraz innego rodzaju nieruchomości mieszkalnych.

 

Jeżeli porównać pod tym względem sytuację naszego społeczeństwa z krajami na przykład Europy Zachodniej, bardzo szybko można zauważyć istotną różnicę. A mianowicie, podczas gdy u nas takie rozwiązania, jak skup nieruchomości oraz skup mieszkań wciąż wzbudzają pewne obawy i niepokoje wśród sporej części osób sprzedających mieszkania, w krajach zachodnich sprzedawanie domu czy też mieszkania poprzez firmę zajmującą się profesjonalnym skupem nieruchomości nie jest niczym dziwnym a wręcz stanowi jedno z najbardziej standardowych rozwiązań.

Jakim czynnikom należy przypisać fakt, że Polacy znacznie rzadziej, niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej czy też Europy Północnej, decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się skupem nieruchomości?

Według ogromnej większości specjalistów zajmujących się szeroko rozumianym rynkiem mieszkaniowym można wskazać tutaj dwie główne, podstawowe przyczyny, które w największym stopniu determinują tę sytuację. Pierwszą z przyczyn jest po prostu niestety nadal powszechny w naszym społeczeństwie brak wiedzy na temat charakterystyki takich usług, jak skup mieszkań i nieruchomości, a co za tym idzie, brak wiedzy na temat zalet, z jakimi wiąże się korzystanie z tego rodzaju rozwiązań.

 

Druga z najważniejszych, najbardziej podstawowych przyczyn, jakie są wymieniane w tym kontekście przez specjalistów i analityków, to spora liczba mitów, niedopowiedzeń oraz zwyczajnych przekłamań, które nadal pokutują wokół tematyki masowego skupu nieruchomości, zniekształcając tym samym obraz tej branży w tak zwanym społecznym odbiorze. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na kilka istotnych pytań, jakie mogą się tutaj pojawić.

Skup nieruchomości: najważniejsze fakty

Najczęściej spotykanym mitem, jeżeli chodzi o takie rozwiązanie, jak skup nieruchomości, jest pogląd, według którego firmy zajmujące się skupem nieruchomości przedstawiają swoim klientom oferty na kiepskich, lub po prostu bardzo złych warunkach finansowych.

W rzeczywistości, standardowa oferta za dany dom lub mieszkanie w przypadku firmy zajmującej się skupem nieruchomości to najczęściej od 80 do 90% tzw. wartości rynkowej. Bardzo często jest to więcej, niż właściciel danej nieruchomości zdoła osiągnąć na zwykłym rynku, zwłaszcza uwzględniając fakt, że przez cały czas oczekiwania na to, aż znajdzie się kupiec, trzeba pokrywać wszystkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania.

Do niezwykle istotnych atutów firm świadczących usługi w zakresie skupu nieruchomości należy również to, że zakup jest natychmiastowy a sprzedający całą kwotę może otrzymać gotówkę. Firmy działające w obrębie tego sektora skupują także domy i mieszkania nadające się do remontu, uszkodzone lub cechujące się skomplikowanym statusem prawnym, czyli takie, które niezwykle trudno jest sprzedać na zwykłym rynku.

Polecane wpisy