Rodzina – najlepsza pomoc dla osób zadłużonych

Nieuregulowane zobowiązania finansowe to problemy, z którymi trudno sobie poradzić na własną rękę. W takich momentach niezwykle ważną rolę odgrywają bliscy, którzy mogą być wielkim oparciem. I nie chodzi tu jedynie o ewentualne wsparcie finansowe. W jaki sposób udzielać skutecznej pomocy w sytuacji zadłużenia?

 

Wsparcie psychiczne

Szczera rozmowa może być czasem trudna, ale jest konieczna, by móc określić, jak przedstawia się sytuacja finansowa danej osoby. Według badania TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK, większość Polaków (89 proc.) uważa, że wszelkie trudności finansowe powinny być rozwiązywane razem z małżonkiem albo partnerem. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy sytuacja rzeczywiście zaczyna być problematyczna, liczba osób, które wspólnie radzą sobie z zadłużeniem znacznie spada (62 proc.). Zdarza się, że poczucie wstydu nie pozwala zwrócić się do bliskich po pomoc dla zadłużonych.

Współpraca to podstawa

Kłopoty ze zwrotem zadłużenia zwykle dotykają całą rodzinę, dlatego w trudnych chwilach ważna jest współpraca. Warto mieć to na uwadze i spokojnie porozmawiać o tym, co można zrobić, żeby poprawić swoją sytuację. Wspólnie z najbliższymi spróbujcie przemyśleć przyczyny finansowych kłopotów, przeanalizujcie swoje nawyki, zróbcie bilans przychodów i wydatków. To wszystko pomoże Wam poznać stan swojego domowego budżetu i ułatwi jego przyszłe planowanie.

Wspólne oszczędzanie

Z oszczędzaniem jest trochę jak z dietą – w grupie łatwiej zmobilizować się do działania i pogodzić ewentualnymi z ograniczeniami. Najlepiej, jeżeli wspólnie opracujecie plan wydatków i razem będziecie stosować się do ustalonych wcześniej zasad oszczędzania.

Pod koniec każdego miesiąca podliczcie, ile udało Wam się już odłożyć i zastanówcie się, co możecie zrobić, żeby uzyskany wynik był jeszcze wyższy, a standard waszego życia utrzymywał się na podobnym poziomie. Razem możecie się wzajemnie motywować do dalszego odkładania sum. To pomoże szybciej spłacić należną kwotę i pozytywnie wpłynie na relacje w rodzinie.

Na początku może nie być łatwo, ale cel, którym jest wyjście z problemu zadłużenia, z pewnością wart jest poświęcenia.

Trzeba być przygotowanym na pewne ograniczenia finansowe, być może pojawi się też podwyższony poziom stresu, który często towarzyszy tego typu problemom. Jeżeli jednak zamiast wzajemnego obwiniania się, pojawi się zrozumienie i wytrwałość w postanowieniu oszczędzania, za niedługo niespłacone należności będą już tylko wspomnieniem.

Polecane wpisy