Pożyczki prywatne: co warto o nich wiedzieć?

Z dostępnych danych statystycznych w sposób jednoznaczny wynika, że polscy konsumenci z każdym kolejnym rokiem coraz chętniej decydują się na korzystanie z pożyczek prywatnych. Można zapytać, skąd właściwie bierze się rosnąca popularność tego wariantu usług pożyczkowych i czym przede wszystkim różnią się pożyczki prywatne od analogicznych produktów dostępnych w bankach lub firmach pozabankowych.

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Pożyczki prywatne: co warto o nich wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku takich rozwiązań, jak pożyczki prywatne umowa pożyczkowa nie jest zawierana pomiędzy osobą prawną a instytucją(tak jak ma to miejsce w przypadku na przykład pożyczek bankowych lub pożyczek pozabankowych), lecz pomiędzy dwiema osobami prawnymi. W praktyce oznacza to liczne zalety, takie jak na przykład możliwość negocjowania wysokości oprocentowania czy też długości czasu trwania pożyczki. Z powodu coraz większej konkurencji w sektorze pożyczek prywatnych, osoby zarabiające w ten sposób są zmuszone, podobnie jak banki lub firmy pożyczkowe, do czynienia swojej oferty coraz atrakcyjniejszą i coraz bardziej elastyczną.

 

W przypadku pożyczek prywatnych to zjawisko ma jednak charakter wyraźnie odmienny, niż w przypadku kredytów udzielanych przez banki lub też pożyczek pozabankowych. Te ostatnie stanowią bowiem niejako produkt masowy, co oznacza, że dokładne sprofilowanie warunków pożyczki(oprocentowanie, długość trwania pożyczki itd) pod potrzeby konkretnego klienta po prostu nie jest możliwe. W przypadku pożyczek prywatnych wygląda to inaczej: nie mamy bowiem do czynienia z instytucją, działającą według odgórnie ustalonych, sztywnych reguł, lecz z konkretną osobą(można to porównać do pożyczki bankowej tyle, że….negocjowanej z samym właścicielem owego banku).

Oczywiście, oprócz tego pożyczki prywatne posiadają również wiele innych atutów, którym zawdzięczają swoją coraz większą popularność. Prywatnego pożyczkodawcy przeważnie nie interesuje to, czy pracujemy na czarno czy też legalnie, ani też to, czy na skutek jakiegoś niezapłaconego mandatu nasze nazwisko widnieje w BIK.

 

Rzecz jasna, powyższy opis można zastosować również do niektórych firm pozabankowych. Różnicą przemawiającą na korzyść pożyczek prywatnych jest w tym wypadku wysokość oprocentowania. Firma pozabankowa, nawet niewielka, jest instytucją ponoszącą koszty swojego działania, co jest zmuszona sobie rekompensować na przykład poprzez wyższe oprocentowanie udzielanych przez siebie pożyczek. W przypadku osób prawnych zarabiających na udzielaniu pożyczek tego rodzaju prawidłowość z oczywistych powodów nie zachodzi, dzięki czemu mamy do czynienia z niższymi, niż w przypadku firm pozabankowych, kosztów pożyczki.

Reasumując można więc powiedzieć, że pożyczki prywatne stanowią najkorzystniejsze rozwiązanie pośrednie pomiędzy tanimi lecz trudno dostępnymi kredytami bankowymi a łatwo dostępnymi lecz drogimi pożyczkami w firmach pozabankowych.

Polecane wpisy