Pożyczki pozabankowe – dla kogo?

Pożyczki pozabankowe to całkiem spory rynek, który działa według całkiem innego prawa niż rynek produktów kredytowych. Przede wszystkim nie obowiązuje tu prawo bankowe, a jedynie kodeks cywilny. Czym zatem pożyczki pozabankowe różnią się od kredytów i dla jakiej grupy klientów są czymś atrakcyjnym?

Przede wszystkim pożyczki pozabankowej może udzielić każdy (pożyczki prywatne) dlatego nie należy ich kojarzyć jedynie z firmami parabankowymi jak Wonga czy Provident. Dzisiejszej możliwości są dużo większe mamy do dyspozycji:

  • firmy parabankowe,
  • pożyczki prywatne,
  • pożyczki społecznościowe.

To od Ciebie zależy, gdzie się udasz, aby pieniądze pożyczyć, chociaż najmniej zapłacisz przy pożyczkach prywatnych czy społecznościowych, bowiem firmy parabankowe miewają pożyczki o wręcz lichwiarskich kosztach, oczywiście nie należy uogólniać, na rynku pożyczkowym znajdują się również wiarygodne i solidne firmy pożyczające pieniądze na przyzwoitych warunkach.

TOP 3 pożyczek pozabankowych: 1) Pierwsza pożyczka za darmo! Kalkulator na stronie www.vivus.pl
2) Najchętniej wybierana, do 15 000 zł na 3 lata - więcej na www.provident.pl
3) Na 30 dni za darmo + jedne z najniższych rat, kalkulator na www.wonga.pl

Dla kogo?

Pierwszą grupą klientów, dla których bardziej odpowiednie są pożyczki pozabankowe są osoby, którym zależy na uzyskaniu pieniędzy w szybkim czasie. Pożyczki pozabankowe w tym „chwilówki”, prywatne czy społecznościowe nie potrzebują tylu formalności co kredyt w banku. A w przypadku pożyczek prywatnych jak pożyczenie pieniędzy od znajomego czy członka rodziny nie wymaga żadnych formalności, chociaż na kwoty powyżej 500 zł warto jakąś umowę podpisać.

Drugą grupą  są najczęściej osoby bez zdolności kredytowej. Tu bywa niestety różnie, niektóre parabanki  pewnej zdolności do spłaty pożyczki potrzebują, inne nie. Z pewnością nie potrzebują jej osoby prywatne, chociaż pożyczanie pieniędzy u rodziny bez możliwości ich spłaty nie jest zbyt dobrą decyzją. W każdym razie zdolność kredytowa nie zawsze odzwierciedla nasze faktyczne zarobki, bywa, że osoby są zatrudnione na umowie „śmieciowej”, bądź „na czarno” i mimo, iż faktycznie pieniądze posiadają to są wykluczone z rynku kredytów bankowych.

Ostatnią grupą klientów, którzy najczęściej korzystają z pożyczek pozabankowych są osoby o złej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Dla większości parabanków zła historia kredytowa nie będzie przeszkoda do udzielenia pożyczki, chociaż z pewnością taki klient zostanie sprawdzony w KRD i BIG. Jeśli nie wiesz jaka pożyczka pozabankowa będzie najbardziej korzystna? Sprawdź to w porównywarce pożyczek.

TOP 3 pożyczek pozabankowych: 1) Pierwsza pożyczka za darmo! Kalkulator na stronie www.vivus.pl
2) Najchętniej wybierana, do 15 000 zł na 3 lata - więcej na www.provident.pl
3) Na 30 dni za darmo + jedne z najniższych rat, kalkulator na www.wonga.pl

Parabanki

Parabanki, czyli firmy finansowe nie będące bankami samodzielnie określają zasady na jakich udzielają pożyczki. Firmy te o wiele łatwiej pożyczają pieniądze, chociaż koszt takich pożyczek jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku kredytów bankowych, wynika to przede wszystkim z pewnego rodzaju zabezpieczenia się przed brakiem spłaty, ale również faktu, że parabanki nie są zobowiązane do przestrzegania prawa bankowego, czyli też stóp procentowych.

Pożyczki prywatne

Prywatnej pożyczki może udzielić każdy, sąsiad, brat, przyjaciel. Pożyczki takie są zazwyczaj na bardzo przyjemnych zasadach, jeśli już coś płacimy to z pewnością niewiele. Pożyczki prywatne poniżej 500 zł nie wymagają umowy pisemnej, co nie zmienia faktu, że lepiej umowę sporządzić i się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek braku spłaty.

Pożyczki społecznościowe

W erze Facebooka znajdziemy także serwisy społecznościowe – pożyczkowe, na których to jedni oferują kredyty, inni je biorą. Pożyczki tego typu są na przyzwoitych warunkach. Wszystko zależy, jakie warunki oferują pożyczkodawcy. Dodatkowo pożyczki tego typu mogą być swojego rodzaju inwestycjami. Przykładowo na serwisie kokos.pl pożyczkobiorca zakłada aukcje, na której oferuje chęć wzięcia kredytu o preferowanych przez niego warunkach. Do owej aukcji nie przystępuje tylko jedna osoba, może dołączyć do niej kilka oferując, część pieniędzy, których potrzebuje pożyczkobiorca, tym samym otrzymując zysk tylko od pożyczanej kwoty.

Oczywiście to gdzie weźmiesz pożyczkę zależy od wielu czynników, chociażby zaufania do różnych instytucji czy warunków spłaty. W każdym razie rynek pożyczek pozabankowych jest różnorodny i ciągle się rozwija. Należy też pamiętać, że pożyczkę pozabankową otrzymamy nie tylko w parabanku, dlatego nie musimy zgadzać się na niedogodne nam warunki i zwrócić się z prośbą o pożyczkę w innym miejscu.

Polecane wpisy