Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Dlaczego warto korzystać z usług dobrego doradcy kredytowego? Bardzo często, kiedy przymierzamy się do podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu, wydaje się nam, że będziemy sami w stanie wybrać najlepszą z dostępnych ofert, ewentualnie posiłkując się różnymi prostymi narzędziami, takimi jak na przykład internetowe porównywarki kredytów.

Niestety, rzeczywistość w przeważającej większości wypadku negatywnie weryfikuje tego rodzaju podejście. Dlaczego tak się dzieje? Przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej?

Po co nam doradca kredytowy?

Wbrew pozorom, zakres kompetencji doradcy kredytowego jest o wiele szerszy, niż nam się wydaje. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o same porównanie ofert banków pod względem oferowanego przez nie oprocentowania, długości spłaty kredytu i tak dalej. Doradcy kredytowi warszawa posiadają również wiedzą chociażby na temat takich rzeczy, jak długoterminowa polityka banków, a więc na przykład który był w historii bardziej skłonny do podwyżek oprocentowania kredytów.

Doradca kredytowy ma również wiedzę na temat różnego rodzaju “ukrytych” opłat i kosztów, które często wiążą się z zaciągnięciem kredytu. Zwykły  klient, czytając liczącą wiele stron i zawierająca sporo trudnego, specjalistycznego słownictwa umowę, często po prostu nie jest w stanie wychwycić wszystkich detali(dla przykładu informacji, że bank zastrzega sobie prawo do zmiany stopy oprocentowania kredytu w trakcie jego trwania). Nie trzeba dodawać,że detale, które w ten sposób mogą zostać pominięte, często są bardzo istotne z perspektywy kredytobiorcy.

 

Wreszcie, doradca kredytowy posiada również wiedzę na temat ogólnej koniunktury na rynku: jest więc w stanie prognozować co stanie się na przykład ze stawką referencyjną WIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów. Doradca może więc wskazać nam najbardziej odpowiedni czas na zaciągnięcie kredytu(na przykład, gdy jest niemal pewne, że stawka referencyjna WIBOR zostanie obniżona w przeciągu następnych miesięcy, warto poczekać z decyzją o wzięciu kredytu; aby jednak mieć wiedzę, że dojdzie do takiej obniżki, potrzebna jest dokładna znajomość rynków, którą zwykły klient raczej nie dysponuje).

Polecane wpisy