Co się stanie gdy upadnie bank w którym mamy lokatę?

Pomimo tego, że banki w Polsce bardzo rzadko upadają, to zawsze należy liczyć się z takim faktem. Warto, dlatego wybierać te banki i placówki, które widnieją na liście Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Daje nam on gwarancję zwrotu naszych depozytów w upadającym banku, aż do kwoty 100 000 Euro.

Podstawa to sprawdzenie banku czy figuruje w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Drugą bardzo istotną sprawą i obowiązkiem odpowiedzialnego klienta, jest nie umieszczanie w jednym banku większej kwoty, niż 100 000 Euro. Wszystkie zgromadzone środki pieniężne ponad tę kwotę, nie są objęte zabezpieczeniem i w razie upadku banku nie zostaną nam zwrócone. Warto o tym wcześniej pomyśleć, ponieważ zdarza się, że osoby zamożne nie myślą o tym i zakładają w jednym banku wiele lokat, które w sumie opiewają na kwotę znacznie przekraczającą 100 000 Euro.

 

Jakie są szanse upadku naszego banku?

Według wielu specjalistów polskie banki są przedstawiane, jako bezpieczne i prawidłowo funkcjonujące. Pomimo tego, że w ostatnim czasie mieliśmy głośny przypadek upadku dwóch banków, SKOK Wołomin, oraz SKOK Wspólnota, to nie powinniśmy się obawiać kolejnych takich sytuacji.

W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat upadły tylko 2 banki. Jeżeli cofniemy się trochę dalej w przeszłość, do lat 90 ubiegłego stulecia, to zauważymy, że w tym okresie upadała bardzo duża ilość różnych banków. Gwarancje zwrotu oszczędności były znacznie niższe, niż teraz. Od XXI wieku sytuacja ustabilizowała i uspokoiła się na tyle, że Polacy trzymający swoje oszczędności na lokatach, oraz kontach bankowych nie powinni obawiać się upadku swoich banków i utraty pieniędzy.

Jeżeli chcemy mieć znacznie większą pewność bezpieczeństwa pieniędzy, to warto lokować swoje oszczędności w dużych, znanych i reklamowanych w mediach bankach. Takie instytucje nie upadają z dnia na dzień. Znacznie łatwiej dochodzi do upadku małego banku. Przykładem są tegoroczne SKOK-i, które nie posiadały ogromnej ilości klientów, w porównaniu do takich graczy jak PKO, mBank czy BZ WBK

O bezpieczeństwie oszczędności warto myśleć, ale nie powinniśmy zadręczać się takimi myślami bez przerwy. Polskie banki wbrew pozorom gwarantują bezpieczeństwo pieniędzy swoich klientów.

Więcej na ten temat znajdziesz na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat.

Polecane wpisy